Kościół Św. Jerzego

Niedaleko Zamku Książąt Pomorskich znajduje się kościół św. Jerzego (ul. Bogusława X) wybudowany jako kościół szpitalny w XV w., poza murami miasta. Świątynia służyła przede wszystkim chorym i zniedołężniałym, których najmowano czasem jako grabarzy czy karawaniarzy. Od 1680 r. nękani przez choroby i ubóstwo ludzie żyli wokół kościoła w glinianych lepiankach otoczonych niewielkimi ogródkami.

Kościół jest murowany, wzniesiony jako budowla jednonawowa, na planie prostokąta, przy czym jego prezbiterium zakończone jest półkoliście. Od zachodu przylega do niego niewielka, kwadratowa wieża. Budowlę wzmacniają okalające ją skarpy. Świątynia pełni obecnie rolę filialnej wobec kościoła mariackiego.

Dodaj opinię

Średniowieczna świątynia, wybudowana w XV wieku naprzeciwko Zamku Książąt Pomorskich - po drugiej stronie Wieprzy, poza obrębem miejskich murów. Konstrukcja jest prosta (jednonawowa, prostokąt zakończony półkolem), pozbawiona szczególnie kunsztownych zdobień. Pierwotnie był to kościół szpitalny, dziś pełni funkcję filii darłowskiej parafii MB Częstochowskiej.

Kościół Św. Jerzego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Św. Jerzego, zobacz gdzie w Darłówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Św. Jerzego.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Św. Jerzego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij