Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie

Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie to świątynia filialna parafii św. Gertrudy w Darłowie. To gotycki kościół jednonawowy z wydzielonym trójbocznym prezbiterium, wzniesiony z cegły na kamiennej podmurówce.

Wyróżnia się wyjątkowo masywną, wysoką wieżą - podobno służyła żeglarzom jako punkt orientacyjny na morzu. Na listę zabytków architektury sakralnej przybytek trafił w maju 1955 roku. Czyli ponad 600 lat po zbudowaniu, gdyż ukończenie kościoła św. Stanisława Kostki datuje się na rok 1321. Pierwsze prace zaczęły się jednak jeszcze pod koniec XIII wieku, najprawdopodobniej z inicjatywy cystersów.

Pierwsza poważna modernizacja miała miejsce w XV stuleciu, druga w XVIw., kolejna - w latach ‘60 wieku XIX. Wewnątrz zachowało się kilka cennych przedmiotów z różnych epok. Z XIVw. pochodzi kropielnica, zapewne wykonana przez “szarych mnichów” z zakonu. Emporę dla chóru i znaczną część kościelnych ław wykonano w renesansie. Barokową modłę prezentują z kolei ambona i ołtarz główny. Na podłodze w zakrystii pozostała płyta nagrobna z 1739 r. - pod herbem wymieniono nazwiska Barbary Scheinmannin i pastora Johannesa Schlutiusa.

Dodaj opinię
Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie, zobacz gdzie w Darłówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij