Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Ulicą Powstańców Warszawskich prowadzi wygodny trakt do ścisłego centrum Darłowa. Najznamienitszą budowlą jest w nim Kościół pw. Matki Boskiej Czestochowskiej (ul. Franciszkańska 4), zwany też kościołem mariackim.

Ta gotycka świątynia została zbudowana z cegły w XIV w. Zabytek ma formę trójnawowej, czteroprzęsłowej, oskarpowanej bazyliki z poligonalnie zakończonym prezbiterium i zachodnią wieżą sięgającą (razem ze znajdującym się na niej krzyżem) 60 metrów wysokości. Pod jego gwiaździstym sklepieniem od 1535 r. do zakończenia drugiej wojny światowej, swoje nabożeństwa odprawiali protestanci, stanowiący wówczas na Pomorzu wyznaniową większość. Dokonali oni w świątyni wielu zmian architektonicznych, m.in. zbudowali pod chórem i bocznymi nawami drewniane balkony (usunięte w 1974 r.).

Jednym z cenniejszych zabytków kościoła jest drewniana ambona wykonana ok. 1700 r. przez pomorskich snycerzy. Wielce udane są także XIX-wieczne organy. Niektórzy jednak, mając na uwadze historię Darłowa, przede wszystkim chcą zobaczyć znajdujący się w świątyni, piaskowcowy sarkofag Eryka I Pomorskiego, ufundowany w 1888 r. przez króla pruskiego i cesarza niemieckiego Fryderyka Wilhelma, a także cynowe sarkofagi żony Bogusława XIV, Elżbiety i jej szwagierki Jadwigi.

Dodaj opinię

Kościół Mariacki jest jednym z najcenniejszych zabytków Darłowa i Pomorza. Gotycką, ceglaną świątynię wzniesiono w XIV wieku. Jej charakterystycznymi elementami są m.in. 60-metrowa wieża, sarkofagi pomorskich książąt, organy z XIX w., drewniana ambona (ok. 1700 r.), witraże czy obrazy. Aktualnie kościołem i parafią MB Częstochowskiej opiekują się franciszkanie.

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zobacz gdzie w Darłówku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij